Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).

Konkurs Rytm Swiatła....

RYTM ŚWIATŁA – HOTEL W KRAJOBRAZIE

KREATYWNY KONKURS DLA ARCHITEKTÓW
 Konkurs Rytm ŚWIATŁA hotel w krajobrazie rozstrzygnięty!

 

Laureatów poznaliśmy podczas oficjalnego ogłoszenia wyników, które miało miejsce w ramach konferencji Architektura-Światło-Przestrzeń, towarzyszącej Targom ŚWIATŁO 2016.

 

 


I nagrodę otrzymał ekologiczny projekt niecodziennego obiektu – hotel dla pasjonatów obserwacji ornitologicznych. Jury doceniło bardzo wrażliwy, kontekstualny aspekt projektu, który analizuje w całościowy sposób zagadnienia światła naturalnego i sztucznego w krajobrazie. Obok trafnie wymyślonych detali oświetlenia harmonizujących z całością budynku bardzo wysoko oceniono ochronę naturalnego krajobrazu przed nadmiernym światłem sztucznym. Praca pokazuje, że w XXI wieku można z powodzeniem stosować tradycyjne techniki budowlane i materiały uzyskując na wskroś nowoczesną architekturę wpasowaną w otoczenie. Autorką pracy jest Pani Sonia Dubois, studentka Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, wydział Architektury i Wzornictwa, kierunek Architektura i Urbanistyka.

 


II nagrodę przyznano za niezwykle prosty i efektowny pomysł budynku wpisanego w górskie zbocze. Świetny warsztat projektowy i graficzny pozwolił autorom pracy zbliżyć architekturę do sztuki. Budynek wraz ze swoim oświetleniem stanowi jednoznaczny, czysty graficzny znak, co budzi skojarzenia z najciekawszymi dziełami land-artu. Projekt opracował zespół: Tomasz Jakubowski, Jakub Pierzchała oraz Tomasz Ploch.


Laureatem III nagrody jest bardzo oryginalny projekt hotelu w krajobrazie, zainspirowany formami biologicznymi. Projekt jest spójny i całościowy - od ogólnej idei aż do detalu przeprowadzony konsekwentnie i bardzo dobrze zaprezentowany. We wrażliwy sposób przedstawiono relację wnętrza i zewnętrza. Zarówno światło dzienne wpadające do budynku, jak i światło sztuczne wydostające się z budynku na zewnątrz jest użyte do niezwykłej kreacji architektonicznej. Pracę przygotował rówież zespół: Emilia Cieśla i Robert Gruszewski.


Z kolei wyróżnienie przyznano pracy poruszającej ważny i coraz bardziej aktualny temat zanieczyszczenia światłem krajobrazu. Problem zobrazowano na ciekawie rozwiązanym przykładzie projektu hotelu w rezerwacie czystego nieba. Autorkami prac są: Joanna Baranowska, Aleksandra Kozołub, oraz Marcelina Sztukowska.

 

Wszystkim lauretaom serdecznie gartulujemy!

 

 

 

PATRON MEDIALNY KONKURSU: